EAThink2015 - Limunijada

Autor: Oliver Kvasina, Sara Meszaros, 23. 6. 2017.

Prvog dana lipnja tijekom velikog odmora u Gimnaziji Eugena Kumičića Opatija pila se limunada! Pripremljena je od certificiranih organskih limuna, začinjena domaćim medom i poslužena u običnim staklenim čašama. Bilo je ugodno, živahno i ljetno.

Osmislili smo je i kao međupredmetno i interdisciplinarno pitanje. Naime, kroz limun se mogu iščitati brojna područja poučavanja i učenja, kao što su jezično, biološko, kemijsko, gospodarstveno, etičko i druga pitanja. Primjerice, ako kažemo zagristi u kiseli limun, mi zapravo želimo prekinuti odlaganje nečeg neugodnog ili neke teške odluke.

Povod Limunijadi zaokruživanje je suradnje s Udrugom Žmergo na projektu EAThink2015 – Jedi globalno, misli globalno! Suradnja je započela prošloga ljeta našom prijavom na projekt koji smo nazvali Stablo mudrosti, o čemu smo izvijestili na našim mrežnim stranicama. Iako je bila riječ o skromnoj nabavci od četiri sadnice limuna u keramičkim posudama, ona je potakla daljnje uređivanje prostora školskog vrta, iako ne do razine funkcionalnosti, ali barem do vizualno urednog i ugodnog prostora.

Svrha ovog projekta bila je potaknuti učenike na promišljanje osobnih izbora kao dijela globalnih prehrambenih sustava. Naravno, optimalno bi bilo kada bi takvi sustavi bili održivi. Preuzimanje odgovornosti korak je ka tome, a recept za bazgov sok koji smo na Limunijadi podijelili našim učenicima primjer je jednostavne zamjene za nezdrave napitke primjeren našem podneblju i ovom dijelu kalendarske godine. Dakle, življenje prehrambenog suvereniteta započinje jednostavnim, dnevnim odlukama i preduvjet je širih društvenih promjena. Svakako bi jedan od važnih koraka bila i izmjena uobičajenih školskih užina nekim prihvatljivijim oblikom, no to traži suglasje svih društvenih subjekata i razvijanje nove prehrambene infrastrukture unutar svake škole. Stoga, razmislite!

Sara Meszaros, prof.

« Kolovoz 2017 »