Open it!

Autor: Dora Rinčić, 31. 1. 2019.

Učenici naše škole, Laura Jurić, Angela Basan i Barabara Ilić iz 2.a razreda te Dominik Poznić, Danijel Šepić i Mateo Šepić iz 3.b uputili su se 13. siječnja u sklopu Erasmus+ projekta Open it! u pratnji profesorica Sintije Tropper Trinajstić i Sandre Sergo u Slovenske Konjice. Učenici su u Sloveniji bili 5 dana ugodno smješteni u domove obitelji učenika prijavljenih u Projekt.

Prvi dan posjetili su izložbu 100 godina od završetka Prvog svjetskog rata u dvorcu Trebnik, a nakon toga učenici iz sve tri zemlje sudionika (Slovenija, Češka Hrvatska) predstavili su svoje zemlje na engleskom jeziku.

Jedno od vodećih mjesta ovoga projekta svakako je U-Lab smješten u Gimnaziji u Slovenskim Konjicama, gdje su se učenici upoznali s tehnologijom strojeva za izradu prototipova (3D printer, uređaj za graviranje, uređaj za lasersko rezanje i dr.),  pomoću koje su otisnuli logo Projekta na majice. Učenici su napravili i privjeske za ključeve, a češki su učenici napravili i dio materijala potrebnih za njihov escape room.

Tridesetak učenika i šest profesora u Mariboru je sudjelovalo u escape room-u, točnije u njih osam, od kojih je jedan bio na otvorenom. Trećeg dana zajedničkog rada, učenici su razgovarali o svojim planovima za escape room te su učenici svake zemlje predstavili priču svog escape room-a. Naši učenici sa svojim mentoricama planiraju ga realizirati u opatijskim parkovima, a predstavljalo bi povijest turizma Opatije.

Erasmusovci su imali priliku naučiti i kako izraditi anketu u digitalnom obliku. Podijeljeni su u dvije skupine, od kojih je jedna izrađivala anketu Parametri za određivanje kvalitete escape room-a a druga o uspješnosti razmjene učenika u okviru Erasmus+ projekta. Iste ankete, učenici su i sami ispunili te će se koristiti u nastavku Projekta.

Pretposljednjeg dana boravka u Sloveniji, učenici su u Šolskom centru Slovenske Konjice-Zreče imali priliku probati neke od slovenskih specijaliteta, koje su i sami radili.

Druženje je bilo vrlo uspješno u pogledu ostvarivanja ciljeva samog Projekta Open it!, ali još je važnije da su se stvorila i nova prijateljstva te da se svi sudionici vesele skorašnjem ponovnom susretu.

Ovo je okupljanje bilo zanimljivo i nešto novo za učenike i nastavnice naše gimnazije, a sljedeće će biti početkom travnja u  Hranicama u Češkoj.

Dora Rinčić, 3.a

« Studeni 2019 »