Kako napisati projekt?

Autor: Sara Meszaros, 22. 12. 2017.

Zapravo, kako mudro iskoristiti zadnji dan nastave 1. polugodišta – da smo ipak tamo gdje trebamo biti (u školi), a pritom baš nemamo «pravu školu»? Dosjetili smo se uz pomoć naših angažiranih sugrađana, Udruge za razvoj kulture mladih «Kulturni front» iz Opatije. Riječ je o udruzi koja se bavi promicanjem različitih oblika kulturnog stvaralaštva te djeluje u ostvarivanju društvenih i kulturnih interesa građana Opatije, osobito mladih. Istaknutiji projekti udruge su cijenjeni «Opatija Coffeehouse Debates» - panel diskusija o aktualnim društvenim temama, «Liburnian Tabletop Day» kojim se promiče društvene igre te, zasigurno široj javnosti najpoznatiji Festival znanstvene fantastike i fantastike «Liburnicon».

U 2017. godini Gradsko društvo Crvenog križa Opatija i Kulturni front osmislili su i započeli s provođenjem novi projekt «Promocija volonterstva i samoorganiziranja mladih» s ciljem stvaranja interesa za uobličavanje vlastitih ideja kroz projekte te aktivno djelovanje u zajednici. U sklopu projekta održan je Sajam volonterstva, koji su posjetili i učenici naše škole, kao i niz radionica pisanja projektnih prijedloga. Jedna od njih održala se i u Gimnaziji 22. prosinca 2017. godine. Radionicu su vodili Maša Dunatov, bivša učenica i danas studentica Medicinskog fakulteta u Rijeci te Ivan Cerovac, također bivši učenik i danas poslijedoktorand na Odsjeku za kulturalne studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci. Kroz kraće predavanje na početku te kasniji rad u grupama, petnaestak učenika imalo je priliku upoznati se s osnovama pisanja projektnog prijedloga te isprobati napisati i pripremiti, za potrebe vježbe pojednostavljen, projektni prijedlog vezan uz neki problem koji oni smatraju relevantnim.

Zanimljivo je kako su se dvije od tri grupe učenika posvetile problemu nedostatka zabavnih sadržaja za mlade u Opatiji, a kojeg bi riješili otvaranjem kluba u kojem se redovito održavaju zabavni sadržaji poput koncerata. U razgovoru s organizatorima saznali smo kako se nadaju da će ova i slične aktivnosti pomoći mladima u poticanju promjena i rješavanju problema koje uočavaju u zajednici. Mi ovim putem još jednom zahvaljujemo Maši i Ivanu nadajući se da će naši učenici opravdati očekivanja i ohrabriti se za kretanje u smjeru kojem ih je poučila radionica.

Sara Meszaros, prof.

« Kolovoz 2018 »