preskoči na sadržaj

Gimnazija Eugena Kumičića Opatija

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Virtualna šetnja ...

DOS

Edutorij e-Škole
 

MZO


Anketa
Gdje biste voljeli studirati?








Poveznice
Dnevni tisak
Katalog školske knji...
Ucenicki dom Lovran
Dobro došli!

Brojač posjeta
Ispis statistike od 11. 9. 2020.

Ukupno: 117480
Ovaj mjesec: 712
Ovaj tjedan: 126
Danas: 37
Centarmature.hr


Centarmature.hr

"...nastavak u obliku Viber zajednice Centar mature u kojoj se svakodnevno objavljuju relevantne novosti i u kojoj postoji mogućnost slanja privatne poruke, a odgovor na upit stiže u najkraćem mogućem roku. U Viber zajednici integriran je i chatbot koji služi kako bi davao odgovore ..."
(
https://www.ncvvo.hr)

Nova stranica naše škole


https://www.gek-opatija.hr/

Foto natječaj

Ljestvice poretka...

Natjecanje iz...

Održani 13. dani...

Dani antifašizma...

Projektni dan

Ususret Projektnom...

Ljudi velikog srca...

Održan Memento

Memento 2022

Božićni sajam...

Čestitka

GEKO-EKO

Izložba fotografija

Filozofski laboratorij...

Dabar 2021.

Dan sjećanja

Natjecanje u SUDOKU

Školski izlet

Terenska nastava...

EU Code Week

Svjetski tjedan svemira

MAT liga

Okrugli stol...

GEK-ovci u medijima

Svjetski dan životinja

Europski dan jezika

Prvi dan škole ...

Erasmus+ Unlock!

 

  
   

Školski list

 

EKO ˝Malo ..."

Pjesan o GEK-u

Virtualna dan škole

Simulirana sjednica...

Uspjesi naših učenika

Valentinovo

MEMENTO 2021

bit.ly/gek-opatija

www.bebras.org

 

bit.ly/gek-opatija

www.facebook.com

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Mošćenice
Autor: Iva Galović, 31. 3. 2010.


Mošćenice

            U sklopu izborne nastave  iz povijesti, uz tematsku jedinicu „Liburnijski srednjovjekovni gradovi“, 31. ožujka 2010. posjetili smo Mošćenice. Ovaj srednjovjekovni utvrđeni gradić smješten je na istaknutom vrhu koji dominira istočnim padinama Učke, a karakterističnoga je zbijenog tipa zaokruženog pročeljima kuća izgrađenih na gradskim bedemima.

             Ulicama grada proveo nas je profesor Albino Senčić, član predsjedništva Katedre čakavskog sabora općine Mošćenička Draga te nam pričao o prošlosti ovoga srednjovjekovnoga naselja. Saznali smo da su mnoga naselja Istre i Kvarnera nastala slijedom istovjetnih povijesnih zbivanja te da su prirodna podloga, blaga klima i mogućnost zaštite omogućili život na ovim područjima još u paleolitiku i neolitiku. Život se kontinuirano nastavlja u brončanom dobu, no tijekom antike ne spominje se niti jedan grad Liburnije, ali već u 7.st. započinje naseljavanje hrvatskoga naroda na područje Liburnije. Saznali smo da tijekom 12. stoljeća devinski knezovi postaju vlasnici kaštela Kastav pa tako i Mošćenica, a njihovom propašću krajem 14.st. posjedi prelaze u vlasništvo obitelji Walsee, koji ih ustupaju Habsburgovcima sredinom 15.st. Mošćenicama od 1637. upravljaju isusovci, sve do ukinuća reda 1773. godine.

             Mošćenice su naselje akropoloskoga tipa.Ulaz u grad oblikovan je nadsvođenim prolazom, unutarnjom lođom. Ulaz u grad brani kula s vanjske strane zidina na zapadu, nekadašnji kaštel sa stanom kapetana. Na istočnoj strani smještena je predgradska loža Stražnica. Srce grada čini crkva sv. Andrije i njezin zvonik, a na sjevernoj strani širi se vidikovac zvan Kosnica, nekadašnje staro gradsko groblje.  

           Što se tiče gospodarstva u prošlosti, Mošćeničani su se bavili uzgojem sitne stoke, pčela, žita i vina te ribarstvom za osobne potrebe.

             Posjet Mošćenicama dojmio me se iz više razloga. Prije svega ostala sam fascinirana stupnjem očuvanosti stare jezgre, zbog čega je stručno vođenje naseljem od strane  profesora Senčića bilo mnogo jasnije. Na svakom se koraku prilikom šetnje gradićem mogao jasno predočiti određeni dio mošćeničke prošlosti. Također, fascinira i činjenica da su Mošćenice neprekinuto naseljene sve do današnjih dana. Za razliku od mnogih drugih sličnih istarskih gradića čije su kuće napuštene ili služe kao kuće za odmor, ovdje čitav gradić odiše vitalnoću. Brojnost stanovnika koji žive u samoj staroj jezgri zajedno s kompaktnom strukurom njegovih kuća, povezanih uskim uličicama i brojnim stepeništima stvaraju dojam živoga organizma. Sve to pridonosi stvaranju posebnog doživljaja Mošćenica.

                                                                                                      Iva Galović, 4.a





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju