Leo Sternbach
Baveći se zavičajnom poviješću, točnije proučavajući povijest holokausta, a time i povijest židovske zajednice u Opatiji doznali smo mnogo zanimljivih informacija, a jedna od njih, možda za sada i najznačajnija, bila je činjenica da je u Opatiji rođen dr. Leo Sternbach, poznati svjetski znanstvenik i izumitelj Valiuma. Ovo je bila izvrsna prilika da "iz prve ruke" doznamo kakav je bio život u Opatiji početkom 20. stoljeća, te smo stupili u kontakt s dr. Sternbachom, nekoliko mjeseci prije njegove smrti, a kasnije i s brojnim institucijama koje su se zainteresirale za prošlost ovog uglednog znanstvenika. Sve to rezultiralo je održavanjem znanstvenog simpozija "Dr. Leo Sternbach: život i djelo izumitelja Valiuma", u svibnju prošle godine u Opatiji, a na kojem smo i mi sudjelovali prezentacijom o Leu Sternbachu. Uz pravi timski rad, gdje je svatko bio zadužen za jedan segment priče, koji ga je najviše zanimao, od prevođenja s njemačkog (David), traženja informacija i pisanja tekstova (Ana i Hrvoje), dopisivanja s obitelji Sternbach (Dominik), do traženja slikovnog materijala i izrade prezentacije (Marin i Davor), odlično smo se zabavili svi, i profesorica i mi članovi, i dobro se upoznali. Spojivši rad, druženja i neizostavan smijeh, uz stečeno iskustvo o istraživačkom radu i uz novoostvarena prijateljstva, u Opatiju smo privukli značajne osobe od poljskih povjesničara, do farmaceuta, profesora i psihijatara, te inicirali postavljanje spomen – ploče na Sternbachovu rodnu kuću.

Ana Petrovčić, IV.a

« Prosinac 2019 »