Memento 2018.

Autor: Petra Peloza, 31. 1. 2018.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti dan je koji se obilježava diljem Europe 27. siječnja, na datum kada je Crvena armija 1945. oslobodila 7500 zatvorenika u najzloglasnijem nacističkom logoru Auschwitzu. Cilj ovog obilježavanja je podsjećanje na žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Naša škola ovaj dan obilježava već 11 godina u suradnji s Udrugom antifašista i antifašističkih boraca grada Opatije.

Ovogodišnji program prigodnim riječima obogatili su predsjednik Udruge antifašista i antifašističkih boraca grada Opatije Bruno Starčić, ravnatelj Gimnazije Eugena Kumičića Opatija Oliver Kvasina te gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić.

Učenice 3. b razreda Aristella Ković, Karla Ivešić, Sara Al-Wakil i Francesca Uković čitale su dijelove potresne priče djevojke Svetlane Volarić s Krka koja je bila odvedena u koncentracijski logor Auschwitz. Njezina priča govori o strahotama zatvora i ponižavanju svega ljudskoga.

Potom su Kristian Tončić, učenik 4.a razreda, te bivše učenice Nika Kurti i Valentina Dukić  izložili svoja iskustva sa sudjelovanja u međunarodnom projektu Vlak sjećanja za Auschwitz.

Njihovim dojmovima završio je još jedan Memento, a svi su se složili kako je prijeko potrebno uvijek iznova obilježavati ovaj dan zbog ljudi koji su u nehumanim uvjetima pokazali čovječnost te unatoč boli i strahotama kroz koje su prolazili nisu odustajali.

Upravo zato, u našoj školi bila je postavljena izložba naziva  „Sjećanja“  kojom su naše bivše učenice Nika Kurti i Valentina Dukić svoja iskustva prikazale u obliku fotografija.

Projekt se realizirao pod mentorstvom naših profesorica Sare Meszaros i Ivane Černeha.

Petra Peloza, 4.a

« Listopad 2018 »