EAThink2015 - Misli globalno, jedi lokalno: Stablo mudrosti

Autor: Sara Meszaros, 2. 11. 2016.

Stablo mudrosti naziv je školske lokalne akcije čiji je jedan od prvih koraka ostvaren 26. listopada 2016. godine jednostavnim činom presađivanja četiriju sadnica limuna u prostor omanjeg školskog vrta. U samoj akcijii sudjelovala je skupina učenika maturanata uz pomoć nastavnica Ivane Černeha i Sare Meszaros te školske psihologinje Sanje Bradić. Ono je odraz naše želje za smislenim i kreativnim načinom iskazivanja dobrodošlice i pomoći učenicima koji započinju školovanje u našoj ustanovi, ali i otvaranje prostora bogatijim suradničkim i iskustvenim znanjima učenika/ica. Sadnice zapravo predstavlja svakog/u od njih i sazrijevanje ka odraslosti. Nadamo se da će sadnica postati voćkom koja će nositi plodove, kao i da će znanja koja učenici/e steknu jednom biti korijen iz kojeg će se hraniti njihova mudrost. Ujedno je projekt odgovor na uočeni manjak brige za jestivi zeleni kapital lokalnog prostora, kao i izostanak znanja o alternativnim prehrambenim sustavima i mogućnostima sudjelovanja u njima. Kroz imanje ovog mikroiskustva u obliku sadnica koje treba njegovati, učenici bi dobili uvid u zahtjevnost i cjelovitost procesa proizvodnje hrane. U kontekstu Europskog okvira ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje ovo je mogućnost za unaprijeđivanje prirodoslovne, građanske i interekulturne pismenosti. Uostalo, učenje jest i treba biti šaroliko iskustvo!

Projekt Stablo mudrosti prijavljen je na natječaj EAThink2015 - Jedi lokalno, misli globalno! namijenjenog školskim projektima na temu alternativnh prehrambenih sustava, a čiji je nositelj Udruga Žmergo iz Opatije. Opći je cilj ovog velikog projekta doprinijeti podizanju svijesti i uključivanje mladih iz EU-a u javnu raspravu i doprinos razvoju europskih politika suradnje u smjeru globalnog održivog razvoja. Kao specifičan cilj navodi se podizanje razine kritičkog mišljenja i aktivnog uključivanja europskih učenika, učitelja i nastavnika u izazove globalnog razvoja, s osobitom usredotočenošću na održive prehrambene sustave.

Sara Meszaros

« Prosinac 2017 »