GEK-ovci na Festivalu čokolade

Autor: Ivana Černeha, 8. 12. 2016.

GEK-ovci na Festivalu čokolade

U petak, 2. prosinca 2016. godine, učenici 1.b razreda u pratnji nastavnice Ivane Černeha posjetili su najslađu opatijsku manifestaciju – Festival čokolade 2016. U  Villi Angiolini održano je predavanje na temu Molekularna čokolada –  molekule koje su promijenile svijet, a predstavljena je i knjiga „25 molekula koje su promijenile svijet“ autora Ljiljane Fruk i Bernda Lintermanna. Ova zanimljiva  knjiga prikazuje pojedine molekule koje se mogu gledati trodimenzionalno, uz pomoć pasivnih 3D naočala. Prije samog predavanja učenici su imali priliku degustirati i naučiti ponešto novo o molekularnim čokoladama koje su osmislile dr. Ljiljana Fruk s Odsjeka za kemijski inženjering i biotehnologiju Sveučilišta u Cambridgeu (UK) i Marina Prijatelj u suradnji s Tehničkim muzejom „Nikola Tesla“ iz Zagreba. Molekularne čokolade izrađuju se ručno, isključivo od najkvalitetnije tamne čokolade te svaka ilustrira okus pojedine 3D-molekule.

Nakon slatke prezentacije uslijedilo je predavanje mr. sc. Irene Vukmanov-Šimokov o  Konceptu Fair Trade-a u svijetu. Fair Trade je trgovinsko partnerstvo i strategija za ukidanje siromaštva u zemljama „Trećeg svijeta“ iz kojih dolaze proizvodi koje svakodnevno konzumiramo, poput čokolade ili kave. Fair Trade kocept  temelji se na dogovoru, transparentnosti i poštivanju ljudskih prava, te se zalaže za veću jednakost marginaliziranih i zakinutih proizvođača i radnika, posebice u zemljama „Trećeg svijeta”. Svjesnost o problemu je prvi korak ka promjeni - istaknula je mr.sc. Irena Vukmanov-Šimokov.

« Prosinac 2017 »